Długopisy do druku 3d

długopisy do druku 3d

Jeszcze kilkanaście lat temu drukowanie przestrzenne 3d pozostawało na tak wczesnym etapie rozwoju, że słyszało o nim jedynie niewiele osób, a z oferowanych technologii korzystały jedynie największe koncerny, przy czym wykorzystywały je raczej w celach testowych i rozwojowych, aniżeli dla osiągania wymiernych korzyści z wykorzystania raczkującej jeszcze wówczas technologii druku 3d. Z upływem kolejnych lat sytuacja na rynki uległa jednak diametralnej zmianie. Rozwój technologiczny oraz popularyzacja drukarek przestrzennych sprawiły, że zaczęły być one coraz powszechniej wykorzystywane w różnych gałęziach i sektorach przemysłu.

Zmianie uległy też same metody drukowania, co przyczyniło się do uproszczenia procesu druku oraz możliwości zaangażowania w niego mniejszej ilości osób oraz mniejszych środków finansowych. W chwili obecnej światowy rynek sprzedaży drukarek 3d stanowi jeden z najprężniej rozwijających się rynków technicznych, a produkty (drukarki) oferowane przez poszczególnych producentów cieszą się coraz większym zainteresowaniem światowych koncernów oraz lokalnych odbiorców.

Do niedawna wykorzystanie druku 3d wiązało się z koniecznością zakupu drogich urządzeń o znacznych gabarytach. Tylko one gwarantowały bowiem bezproblemowy i prosty wydruk modeli 3d z przygotowanych wcześniej projektów przestrzennych. Także i ta sytuacja uległa jednak zmianie. Oferowane obecnie drukarki 3d nie odstraszają już swoimi wymiarami, maleją też ceny ich zakupu. Ponadto na rynku pojawiać zaczyna się szereg urządzeń i akcesoriów, które pozwalają nie tylko na wykorzystanie druku 3d na cele komercyjne, ale także umożliwiają bawienie się drukiem 3d oraz wykonywaniem projektów przestrzennych na indywidualne zastosowania.

Długopisy 3D wzbudzają duże zainteresowanie

 

Do takich urządzeń należą długopisy do druku 3d, które od czasu ich premiery wzbudzają zainteresowanie wielu odbiorców na całym świecie. Czemu zawdzięczają one swoją popularność? Co można stworzyć przy ich pomocy? Pytań pojawiających się w związku z ich używaniem pozostaje naprawdę wiele.

Długopisy do druku 3d można też kupić w polskich sklepach internetowych. Umożliwiają one drukowanie przestrzenne dowolnych projektów przy wykorzystaniu filamentu, którym uzupełniany jest sam długopis. W opinii ekspertów długopisy te stanowią idealny sposób na przekonanie się do druku 3d osób dorosłych oraz zachęcenie i zaciekawienie dzieci do tego rodzaju technologii.

Warto jednak pamiętać, że obecnie oferowane na rynku długopisy do druku 3d nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 12 roku życia, a to za sprawą końcówki długopisu, która podczas drukowania nagrzewać się może do bardzo wysokich temperatur. W opiniach specjalistów z branży wskazuje się także na inne wykorzystanie długopisów do druku – jako wspomagających proces drukowania przestrzennego przy użyciu klasycznych drukarek 3d. Mobilna maszyna drukująca przyda się także wszędzie tam, gdzie nie sprawdzą się jej większe odpowiedniki w postaci klasycznych drukarek 3d. Czy długopisy do drukowania przestrzennego podbiją rynek druku 3d? Powinno się to okazać w najbliższych latach.

Michał Jakubowski

Michał Jakubowski

Doradca klienta w jednej z większych drukarni cyfrowej w kraju. Pasjonat nowoczesnych rozwiązań technicznych, wciąż poszerzający swoje horyzonty oraz sięgający po coraz to bardziej innowacyjne techniki druku.